Pretraži ovaj blog

ponedjeljak, 24. siječnja 2011.

5000 kuna, različit niz vodoznaka.

Kolekcionarima koji prate posebnosti na novčanicama, koje su rijetke i ne uobičajene, ova informacija bi mogla biti od zanimanja, jer do sada nije u literaturama zavedeno kako postoje novčanice od 5000 kuna s različitim nizom vodoznaka.
O čemu je u biti riječ!?
Ako novčanicu postavimo na pojačani izvor svijetlosti (ako nam nije pri ruci uređaj za pračenje vodoznaka) viditi će se valoviti vodoznak po cijeloj dužini novčanice koji ide u desnom smjeru.
To su uobičajene novčanice koje se i najčešće susreću u svijetu notafilije.
Prikaz novčanice s vodoznakom desnog smjera.

Rijetki primjerci novčanice s vodoznakom u lijevo, su vjerojatno nastale slučajnim ishodom pomaka papira pri tiskanju. Nije poznata približna količina takovih novčanica, no činjenica da od bunta novčanica pronađete barem jednu dovoljno govori samo o sebi.
 Prikaz novčanice s vodoznakom lijevog smjera.

Inače, novčanica na sebi nema nikakovih drugih posebnosti u promjeni boje, dizajna i slično te je u potpunosti indentična ostalim novčanicama od 5000 kuna. Stoga, kolekcionari dobronamjernici obratite pozornost i zabavno sakupljanje želim.

ing.Branislav Kujundzic
Slike: Iz osobne kolekcije.

srijeda, 12. siječnja 2011.

Noć Muzeja, predavač inženjer Branislav Kujundžić


Bio sam pozvan od strane Muzeja Brodskog Posavlja, te sam održao stručno predavanje u Muzeju Brodskog Posavlja u Slavonskom Brodu 2009. godine na Noći Muzeja o temi Notafilije. Posječenost je bila ogromna i veliki interes građani su pokazali za predavanje o numizmatici, tako je i nama predavačima bila osobita čast i veselje održati teme koje smo obrađivali. Nagrađeni smo velikim lijepim pljeskom nazočnih gostiju te njihovim iskrenim zanimanjem. Razmijenila su se iskustva poslje i kontakti za daljnju suradnju.
Uz mene predavača bili su nazočni te isto držali predavanje o numizmatici gosp. Josip Lozuk, gosp. Ninoslav Ljubičić, gosp. Vilim Jakobović, gosp. Željko Divnić.

Primjerak teksta o događaju iz tiska.
"U Muzeju brodskog Posavlja, naglašava ravnateljica Ivanka Bunčić, svi su programi bili povezani s netom otvorenom izložbom u čijim je temeljima utemeljujuća numizmatička zbirka Julija Hoffmanna. Stolica više tražila se na okruglom stolu o numizmatici na kojem su uz kustosa Josipa Lozuka govorili brodski filatelisti Ninoslav Ljubičić, Branislav Kujundžić, Vili Jakobović, Željko Divnić i Dražen Cvitković."  

slikovni prikaz literature izdane povodom Noći Muzeja
Numizmatička zbirka Muzeja Brodskog Posavlja
Što reći, Veliko Hvala Muzeju na dosadašnjoj suradnji te veselim se novim projektima.

inženjer Branislav Kujundžić

Bez podložne boje i potpisa guvernera, 20 kuna 1993. godina novčanica!

Dakako riječ je o 20 kuna novčanici iz 1993. godine. Uistinu rijedak primjerak te nije zavedena informacija u literaturi. Ovim putem želim informirati sve sabirače dobre volje na taj podatak, te pomoći s novom informacijom. Naravno ima još novčanica modernih kuna koje imaju svoje specifičnosti i posebnosti sličnih atributa, no o njima u nekim od sljedečih tema.

slika novčanice 20 kuna 1993.
Na novčanici nema potpisa guvernera, datuma, ime glavnog grada, te podložne boje, novčanica je provjerena te ispravna i originalna, dakle odmah treba otkloniti špekulacije o krivotvorini i kao što se može viditi po svojoj istrošenosti dugo je bila u opticajnom prometu.
Naime novčanica je pravi biser u kolekcionarskim zbirkama upravo zbog svoje specifičnosti.

slika novčanice 20 kuna 1993 - prednja strana.
Kao što je i vidljivo, novčanica s prednje strane je u potpunosti ispravna bez promjena u sadržaju ili nekih tipova grešaka. No postoji tip novčanice od 20 kuna 1993. godine bez podložne boje i drugih promjena s prednje strane, slično kao prikazana novčanica s stražnje strane. Imati obje verzije u zbirci je veliko dostignuče za svakog kolekcionara.

Zabavno skupljanje 

ing.Branislav Kujundžić
Slike: Prikaz iz osobne kolekcije


utorak, 11. siječnja 2011.

Sve poznate greške na novčanici od 5000 dinara

Nije čest slučaj kako jedna novčanica ima više posebnosti ili različitih "grešaka". Tako novčanica od 5000 dinara ima četiri razine grešaka!
Za prvu svi dobro znaju,a to je greška u godini, može se viditi na slici novčanice.
No ova novčanica je ujedno posebna i po još jednom podatku, a to je, ima serijsku oznaku ZA, koja označava seriju zamjenske novčanice.
Dakle na jednoj novčanici imamo dvie zanimljive posebnosti, greška tiska u godini te zamjensku seriju.
 Za slijedeće posebnosti zna mali broj sabirača, jer su iznimno rijetke i ne nalaze se u literaturama.
Iduća posebnost je u tome što u srednjem redu između riječi Narodne Banke Jugoslavije nema razmaka, već su riječi spojene!
Zatim u takozvanoj kapi ili oblaku, kapa je spuštena točno na sredinu brojke 5000, uslijed tiska. 

Posljednja posebnost je ta što u rubnom dijelu crvenog luka, nalazi se zlatna nit po cijeloj dužini.
Na slikama nisu prikazane promjene na novčanici no treba ih uzeti u obzir jer pojedini kolekcionari ih imaju. Ove slike su prikazane kako bi čitatelj lakše uvidio o točno kojem dijelu novčanice se radi i gdje treba obratiti pozornost.

ing. Branislav Kujundžić
Slike: Prikaz iz osobne kolekcije

Rijetka novčanica od 10 kuna 2001. godine

Izuzetno zanimljiva i rijetka novčanica od 10 kuna iz 2001 godine, još ne dovoljno poznata sabiračima.
Drago mi je jer ju mogu predstaviti iz svoje kolekcije.
HNB je svojevremeno poslao dopis financijskim agencijama, no bilo je i u tisku, da su u prometu takove novčanice od 10 kuna, te ih se može zamjeniti u bilo kojoj državnoj financijskoj ustanovi, dok su oni takove povlačili iz prometa i odvajali.
slika novčanice.
Novčanica s desne strane je upravo rijetka desetica, te može se usporediti s novčanicom s lijeve strane i viditi u čemu je razlika. Novčanica nije do kraja dobro i točno otiskana no ostale sve karakteristike su valjane.
Inače upravo takove novčanice su najzanimljivije, zbog svoje originalnosti, nema ih puno, te greške su moguče namjernim propustom ili slučajnim. 
Zasigurno krasan primjerak za sve kolekcionarske zbirke.

ing.Branislav Kujundžić
Slike: Prikaz iz osobne kolekcije

ponedjeljak, 10. siječnja 2011.

4 kune, novac ili samo žeton?!

Kovanica 4 kune iz 1941 godine, postavlja kod kolekcionara česta i slična pitanja kao što glasi u naslovu teme. 
Namjena i svrha izrade četiri kune bila je prvotno za potrebe brzoglasnih postaja, odnosno telefonski žeton.
No zbog okolnosti tog vremena poprimila je novu namjenu i svrhu uporabe. Služila je u svakodnevnom platnom prometu i time postala opticajna kovanica u Hrvatskoj.
Zbog nedostatka sitnog novca, te uvidjevši da je potreba za sitnim novcem velika, četiri kune kovanica je privremeno stavljena u službu i opticaj. Sličnu sudbinu papirni gradski novci su imali, koji su bili namjenjeni samo za područje pojedinog grada, međutim polako su se proširile i na ostale dijelove Hrvatske.

slika kovanice 4 kune 1941 godina

Hrvatska Narodna Banka 25.9.1942 godine izdaje papirne novčanice od 50 banica, jednu i dvie kune te brzo povlači sva ostala pomočna izdanja iz opticaja. Brzo povlačenje i uništavanje između ostalog i kovanice od
4 kune dovelo je do toga da je ta kovanica rijetka, a naročito u prvoj kvaliteti. 
Prema tome smatram, da se ovo izdanje u potpunosti treba uklopiti u korpus novca Hrvatske ne samo kao žeton nego opticajni novac i žeton. Dakle to bi bio ujedno i odgovor na pitanje s naslovnice četiri kune su i novac i žeton, te ih tako treba i promatrati.

Kovanica 4 kune je zavedena u literaturi domačeg autora Borne Barca.

 Značajno za spomeniti je da postoje kovanice od 4 kune izrađene od mjeda!! izuzetno su rijetke, a poznato je javnosti svega nekoliko primjeraka. Istog su oblika i dizajna poput kovanice na slici, jedino je struktura materijala drugačija.

ing.Branislav Kujundžić
Slike: Vlastiti izvori

nedjelja, 9. siječnja 2011.

Nositelj brončane medalje, HFS

Novska
24.10.2008
IV Nacionalna jednovitrinska filatelistička izložba "Novska 08"

MENTOR MLADIH FILATELISTA ing.BRANISLAV KUJUNDŽIĆ


Prve Promidžbene novčanice Baranje

Novčanice Bar su nastale 2009. godine za potrebe Udruge filatelista, numizmatičara i prijatelja starina Baranje.
One su suvenirskog, promotivnog, edukativnog, domoljubnog i kolekcionarskog karaktera.
Udruga je registrirana u pravni susutav Republike Hrvatske, te je jedna od članica Hrvatskog filatelističkog saveza.
Na projektu je volonterski, te s stručnim pristupom radio i pomagao ostvarenju projekta inženjer Branislav Kujundžić što je vidljivo na stražnjoj stranici novčanice.
Motivi na prvom izdanju Bar novčanica su životinje koje obitavaju na području Baranje. Novčanice su ukrašene viticama na rubovima s četiri različita apoena, veličini i boji novčanice. Izdane su 17.10.2009 godine te su u svrhu kolekcionarstva.  Svi apoeni su izrađeni u ukupnom tisku od 1100 komada.
Prva serija s ukrasnim viticama je povučena i veliki dio je uništen u skladu s dogovorenim iz razloga greške u tisku, dok je manji broj sačuvan zbog arhiviranja i očuvanja u svrhu kolekcionarstva.

Slikovni prikaz prvog izdanja s serijskim brojevima ništice, koja ujedno predstavlja Uzorak izdanje, vrlo rijetko.
1 Bar 

2 Bar
5 Bar
10 Bar
Prva Promidžbena novčanica Baranje u stvari bi bila ispravljena verzija prvog izdanja.
Svečano i javno je predstavljena 21.11.2009 godine u Belom Manastiru na 4. susretu kolekcionara Baranje.
Tom prigodom novčanica je predstavljena i na prigodnoj omotnici društva uz prigodni žig prvog dana, koji se nalazi u muzeju Hrvatske pošte i društvu Unfpsb.
Novčanica je približena i grani filatelije, što nije rijedak slučaj suradnje filatelije i numizmatike.

Slikovni prikaz novčanice na prigodnoj omotnici FDC Unfpsb s 4.susreta kolekcionara Baranje.
FDC 1 Bar
FDC 2 Bara
FDC 5 Bara
FDC 10 Bara

Na drugom izdanju, odnosno prvim promidžbenim novčanicama Baranje ispravljene su greške u tisku te su neki od sadržaja izmjenjeni i tako postignut konačni dizajn i produkt Bar novčanica. Umjesto ukrasnih vitica na rubovima nalazi se hrvatski pleter i dodatna podložna boja. Svi apoeni su izrađeni u količini od 1100 komada s numeracijskim nizom, osim 10 Bara koji je izrađen u ukupnoj količini od 1104 komada.

Slikovni prikaz Prvih Promidžbenih novčanica Baranje.
1 Bar  
2 Bara 
5 Bara
10 Bara
Postoje u nekoliko primjeraka novčanice bez serijske oznake na njima.
Zaključno. Novčanice Bar pripadaju u Hrvatsku kulturnu i povijesnu baštinu, Hrvatsku notafiliju i kolekcionarstvo i tako ih treba promatrati, te kroz vrijeme i okolnosti u kojem su nastale.

inženjer Branislav Kujundžić
Slike: Prikaz iz osobne kolekcije













OSVRT NA IZDANjE KNjIGE NUMIZMATIČKE BIBLIOGRAFIJE 2

Da je potrebna kvalitetna literatura svakom ozbiljnijem kolekcionaru ili svim ostalim korisnicima koji ovu granu znanosti proučavaju i kojima literatura predstavlja osnovni alat u poslu ili hobiju, znaju pravu važnost takove materije. Pored međunarodnih izdanja zasigurno nam je drago kad imamo domaće autore koji su svojim predanim višegodišnjim radom uspjeli ostvariti kvalitetnu i stručnu literaturu na polju numizmatike. Upravo takova literatura su NUMIZMATIČKE BIBLIOGRAFIJE autora i mog osobnog prijatelja gosp.Vjekoslav Trbojević dipl.ing bogate brojnim podatcima, godinama i mjestima izdavanja pojedinih publikacija. Rad su prepoznale mnoga numizmatička društva u Hrvatskoj ali i u međunarodnom okruženju, te je jedna od bitnih literatura u ponudi koja sve više plijeni pozornost i znatiželju korisnika. Drago mi je što mogu predstaviti uz suglasnost gosp. Vjekoslava numizmatičarima i drugim korisnicima u našoj županiji takovu literaturu domaćeg autora koju  možete pronaći u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, sveučilišnoj knjižnici u Splitu, Rijeci, Puli, Osijeku, Mostaru, općeznanstvenim knjižnicama u Dubrovniku i Zadru, Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Puli, Rijeci te brojnim arheološkim muzejima i društvima.
Zahvaljujući mome dugogodišnjem predanom radu, između ostalih materija, na polju numizmatike uvjerenja sam kako će ova knjiga naći svoje mjesto i na vašim policama te biti korisna smjernica u potrazi za točno određenom numizmatičkom temom, te Hvala gosp. Vjekoslavu za dosadašnju i buduću suradnju.

Autor.  ing.Branislav Kujundžić
                                                          
Slike: Vlastiti izvori