Pretraži ovaj blog

petak, 25. ožujka 2011.

Zaboravljene Dvie lire - VUJA.

U posljeratnom periodu u dijelu Istre, Rijeke i Slovenskog Primorja odnosno Zone A i B sukladno izdanju novčanica Lira B, za Zonu B, ili takozvane Lire Titove ili Jugolire vršilo se označavanje novca posebnim poštanskim markicama s natpisom "VOJNA UPRAVA JUGOSLAVENSKE ARMIJE" sa vrijednosti nominale na koju se novčanicu stavlja, ono što je nepoznato, tko je radio i u koje svrhe?!
Ta praksa je starijeg datuma a da ne idemo "jako daleko" možemo se prisjetiti primjera s AustroUgarskim novčanicama ...

Rijetkih Dvie lire
Vojna uprava Jugoslavenske Armije

Novčanica je pravi mali dragulj Hrvatske numizmatike i svjedok prošlih vremena, nažalost koja nije kao ovaj primjer zabilježena u stručnim literaturama numizmatike odnosno notafilije.

VUJA - 2 lire

Tko istražuje taj nešto i pronađe, tako i ova tema zasigurno nije zatvorena već konačno otvorena i spremna na detaljnije i daljnje istraživanje.
Prednja strana 
VUJA - 2 lire

18.1.1945, Naredbom pod brojem 26. za Vojnu upravu Jugoslavenske armije za Julijsku krajinu, Istru, Rijeku i Slovensko primorje izlaze poznate Lire u apoenima od 1,"2",5,10,20,50,100,500,1000 lira.


500 lira 1945 

Zanimljivost je što je poštanska markica izdana 8.II.1947, a 20.X.1947 su povučene sve lire i zamjenjene dinarom, stoga ta novčanica je mogla biti svega osam mjeseci u prometu (ako se isključi pojam da je bila u prometu i u vrijeme Italije)! Pravni dokument ili odluku o uvođenju takove novčanice još uvijek nema dostupne, te zbog toga otvara mnoga druga pitanja, poput mogućnosti da je netko u ono vrijeme bez posebnog razloga nalijepio markicu i slično, a dok se to ne riješi , zasigurno kao takove, dvie lire ipak pripadaju u Hrvatsku i Slovensku nacionalnu baštinu te notafiliju s obzirom na okolnosti i vrijeme kada su nastale jer drugih podataka nema.

ing.Branislav Kujundžić
Slike: Vlastiti izvori - kolekcije


srijeda, 23. ožujka 2011.

New in Collection

I would like to thank a friend, mr.Vidas from Lithuania, on very nice banknotes from Latvia and Lithuania. Banknotes are rare one and from older period.
Please take a look:

Latvia banknotes
25 latu, 1928.
K.Valdemars at top ctr.,ships




25 latu, 1938
on banknote, national hero Lacpiesis ( the Slayer of the bears)

About history.
The Republic of Latvia, the central Baltic state in east Europe, has an area of 24.595 sq.mi and a population of 2.6 million. 
Capital is Riga. The Latvians, of Aryan descent, were nomadic tribesman who settled along the Baltic prior to the 13th century. Lacking a central goverment, thay were easliy concuered by the German Teutonic knights, Sweden and Poland. Following the third partition of Poland by Austria, Prussia and Russia in 1795. Latvia came under Russian domination and did not experience autonomy until the Russian Revolution of 1917 provided an opportunity for independence. 
The Latvian Republic was established on November 18, 1918. It was occupied by Soviet troops in 1939 and annexed to the Soviet Union in 1940. Following German rule from 1941 - 44 than it was retaken again by Russia and reestabilished as a member of S.S.Republic of the Soviet Union. 
Latvia declared Its independence from the CCCP on August 22, 1991.


Lithuania banknotes
 50 litu, 31.3.1928
Dr.J.Basanavicius on banknote

100 litu, 31.3.1928

Commemorative Issues

5 litai, 24.6.1929
On banknote Duke Vytautas the Great

20 litu, 5.7.1930
On banknote Grand Duke Vytautas the Great.
note is issued during 20th Anniversary of Independence

Modern issue

50 talonu, 1992

About history.
The Republic of Lithuania southernmost of the Baltic states in east Europe, has an area of 26.173 sq.mi and a population of 3.6 million. Capital Vilnius.
Lithuania emerged as a grand the Lublin Union in 1569. In the 15th century it was a major power  of central Europe, stretching from the Baltic to the Black Sea. Following the third partition of Poland by Austria, Prussia and Russia, 1795. Lithuania came under Russian domination and did not regain its independence until shortly before the end of World War I. when it declared itself a sovereign republic.
The republic was occupied by Soviet troops, in June 1940 annexed to the CCCP. Following the German rule 1940 - 44 and again retaken by Russia and reestabilished as a member republic of the Soviet Union.
Lithuania declared its Independence March 11, 1990.


I am grateful mr.Vidas.

ing.Branislav Kujundzic



ponedjeljak, 14. ožujka 2011.

Na putu za Millennium

Naravno taj put za mene, je vodio prema glavnom gradu Mađarske Budimpešti!
 Budimpešta
Nimalo uobičajeni turist već s ciljanom namjerom posjetiti Europski sajam numizmatike i filatelije u jednom od najljepših i bajkovitih gradova Europe.
Ja u dijelu Budima

Naravno kad idete na slične Europske ili Svjetske priredbe unaprijed se priredite s popisom želja što bi ste htjeli viditi ili naći na izložbi.
Ja sam u to vrijeme maštao o jednoj rijeđoj Mađarskoj novčanici iz serije Mađarskih Komemorativnih i opticajnih novčanica, a riječ je o 1000 forinti s serijom Millenium!!
Prekrasna zgrada i unutrašnji prostor di se održavao Europski sajam numizmatike i filatelije u Budimpešti

Nakon moje uporne potrage za tom novčanicom, silnog elana i želje da ju pronađem nije je jednostavno bilo!! dapače, mnogo drugih stvari je, no baš te novčanice nije na susretima.
Miješanih osječaja morao sam svirati povlačenje i uputiti se nazad, no nakon što sam posjetio te pojeo kolač i popio sok, u obližnjoj ugostiteljskoj radnji, di je nekad Carica Elizabeta Bavarska poznatija i kao Sissy Carica takodjer dolazila po omiljene kolače u tu radnju, nakon plačenog računa dobio sam nazad potrebni vračeni iznos. Među tim novčanicama  bila je i prekrasna Millenium novčanica!!

Millenium 2000 godina
doduše rabljena no nije sve u UNC u ! Nevjerujem kako je moju veliku sreću uspjela shvatiti ugostiteljica no isplatilo se i to samo potvrđuje onu moju teoriju! "mi mislimo kako izučavamo i sabiremo numizmatiku, nego one nas same pronađu jer znaju da će im biti dobro!"

Drugu novčanicu povodom 1000 godišnjice Mađarske državnosti izdane 20.8.2000 (Magyar Millenium) s originalnim spremnikom nabavio sam u Zagrebu i tako ispunio veliki cilj koji se zove Millenium!!
Zagreb

ing.Branislav Kujundžić
Slike: Vlastiti izvori

petak, 4. ožujka 2011.

Katalog Prigodnih Omotnica

Godine 2008 izdan je Katalog Prigodnih Omotnica HFD Slavonskog Broda od 1945 do 2008 godine s čime je obuhvačena izdavačka djelatnost društva u tom periodu. Bilo je to prigodom 90 - te obljetnice organizirane filatelije i skupljanja poštanskih maraka u Slavonskom Brodu. Autor literature je gospodin inženjer Željko Divnić koji se filatelijom bavi od 1964 godine te nosilac je Brončanog znaka Hrvatskog filatelističkog saveza i predsjednik je HFD Slavonski Brod od 2005. godine. Po riječima drugog značajnog filateliste, mnoga društva se ne mogu pohvaliti ovakovom literaturom kao što ima HFD Slavonski Brod, a trebala bi imati. Naravno to je sve velika zasluga autora gosp.Željka koji je uspio sakupiti primjerke te sistematski ih složiti i obraditi te prikazati javnosti u svrhu boljeg promicanja filatelije i obrazovanja slijedećih naraštaja te očuvanja kulturno povijesnog materijala. Puno je lakše i kolekcionarima u njihovom proučavanju i sabiranju zahvaljujući katalogu prigodnih omotnica.
Dobar primjer kako se pozitivnim duhom može napraviti za društvo iskren i vrijedan rad, a da pri tome ne tražite ništa osim razumjevanja dobronamjernika.

Slikovni prikaz literature


ing.Branislav Kujundžić

četvrtak, 3. ožujka 2011.

Prigodno Opticajna novčanica iz 2004. godine

Do danas i jedina prigodno opticajna novčanica Hrvatske. Prigodne novčanice se izdaju pod različitim motivima, kao na primjer, obilježavanju državnosti, poznate osobe, izumi, posjete, ratne podvige i drugo.
Prigodni motiv na novčanici od 10 kuna iz 2004 godine je deseta obljetnica Hrvatskog novca kuna i lipa 2004.
Slikovni prikaz novčanice

Prepoznatljiv narančasti pravokutnik s natpisom prigodnog motiva teksta otisnitog okomito u 34 retka, na poziciji vodenog znaka.
Prigodno opticajne novčanice su u biti jedne od pravih poslastica u svijetu notafilije, pa iz perspektive numizmatičara šteta što nema više različitih izdanja. 
Krivo rezane ili otisnite novčanice prilikom izrade su također zanimljive, pogotovo ako je dobro uočljiva razlika od onih točno izrađenih, a kad se to dogodi na prigodno opticajnoj novčanici, e to je baš interesantno!
Tako imamo upravo takovu novčanicu kao što je vidljivo na slijedećoj slici.
 
Slikovni prikaz, pomaka tiska

Novčanica je bila u platnom prometu, što je i vidljivo sa slike. Ovakovi primjerci su među rijetkima.
 
ing.Branislav Kujundžić
Slike: Vlastiti izvor